See emoalus on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emo",
"3": "alus",
"gloss1": "mother",
"gloss2": "vessel",
"id1": "mother"
},
"expansion": "emo (“mother”) + alus (“vessel”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "emo (“mother”) + alus (“vessel”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emoalus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoalukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "emoalus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emoalus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "emoalu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"mother ship, tender, support vessel"
],
"id": "en-emoalus-fi-noun-Sz8EpbgX",
"links": [
[
"mother ship",
"mother ship"
],
[
"tender",
"tender"
],
[
"support",
"support"
],
[
"vessel",
"vessel"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "emälaiva"
},
{
"word": "tukialus"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemoˌɑlus/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mo̞ˌɑ̝lus̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑlus"
}
],
"word": "emoalus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emo",
"3": "alus",
"gloss1": "mother",
"gloss2": "vessel",
"id1": "mother"
},
"expansion": "emo (“mother”) + alus (“vessel”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "emo (“mother”) + alus (“vessel”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emoalus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoalukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoalukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoalukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emoaluksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emoaluksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emoaluksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "emoalus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emoalus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "emoalu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlus",
"Rhymes:Finnish/ɑlus/4 syllables"
],
"glosses": [
"mother ship, tender, support vessel"
],
"links": [
[
"mother ship",
"mother ship"
],
[
"tender",
"tender"
],
[
"support",
"support"
],
[
"vessel",
"vessel"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemoˌɑlus/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mo̞ˌɑ̝lus̠]"
},
{
"rhymes": "-ɑlus"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "emälaiva"
},
{
"word": "tukialus"
}
],
"word": "emoalus"
}
Download raw JSONL data for emoalus meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.